Vishay/Dale CMF55280R00BEBF
CMF55280R00BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55280R00BEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 280 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55280R00BEBF.pdf
Availability of CMF55280R00BEBF
QUANTITY
CMF55280R00BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55280R00BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55280R00BEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)280
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55280R00BEBF
Related LinksCMF5528, CMF55280R00BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55280R00BEBF Details Description
Related parts for CMF55280R00BEBF
IC MPU SUPERVISR 2.32V 9MICROSMD datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 4POS SNGL TIN datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 25V 5% 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A 23POS GOLD SMD datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT 6POS TIN datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 52POS SNGL PCB datasheet.pdf
SINGLE BIDIRECTIONAL PROTECTOR datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 5% 63VDC RAD datasheet.pdf