Vishay/Dale CMF55287K00FHEA
CMF55287K00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55287K00FHEA
Brief Description
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55287K00FHEA.pdf
Availability of CMF55287K00FHEA
QUANTITY
CMF55287K00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55287K00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55287K00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55287K00FHEA
Related LinksCMF5528, CMF55287K00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55287K00FHEA Details Description
Related parts for CMF55287K00FHEA
CONN HEADER 23POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A TO220-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 8.2K OHM 5SIP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf