Vishay/Dale CMF55287K00FHEK
CMF55287K00FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55287K00FHEK
Brief Description
RES 287K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55287K00FHEK.pdf
Availability of CMF55287K00FHEK
QUANTITY
CMF55287K00FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55287K00FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55287K00FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)287k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55287K00FHEK
Related LinksCMF5528, CMF55287K00FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55287K00FHEK Details Description
Related parts for CMF55287K00FHEK
CONN EDGECARD .125 DIP 56POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 90DEG 5MM datasheet.pdf