Vishay/Dale CMF55287R00DHRE
CMF55287R00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55287R00DHRE
Brief Description
RES 287 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55287R00DHRE.pdf
Availability of CMF55287R00DHRE
QUANTITY
CMF55287R00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55287R00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55287R00DHRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55287R00DHRE
Related LinksCMF5528, CMF55287R00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55287R00DHRE Details Description
Related parts for CMF55287R00DHRE
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TUBING PTFE .020" ID 100' CLR datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN FMALE M8 4POS R/A 3M CABLE datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 68POS T/H KEY datasheet.pdf
RES 25.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 180PO datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1W DO214AC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 3V datasheet.pdf