Vishay/Dale CMF55287R00FHEA
CMF55287R00FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55287R00FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 287 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55287R00FHEA.pdf
Availability of CMF55287R00FHEA
QUANTITY
CMF55287R00FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55287R00FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55287R00FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)287
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55287R00FHEA
Related LinksCMF5528, CMF55287R00FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55287R00FHEA Details Description
Related parts for CMF55287R00FHEA
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 20% 1411 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR 1500PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.0 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
4971-21 COND PUNCH datasheet.pdf
SENSOR CURRENT SWITCH 250A AC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BRIDGE RECT 16A 400V 2SMD datasheet.pdf