Vishay/Dale CMF5528K000FKRE
CMF5528K000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF5528K000FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5528K000FKRE.pdf
Availability of CMF5528K000FKRE
QUANTITY
CMF5528K000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5528K000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF5528K000FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5528K000FKRE
Related LinksCMF5528, CMF5528K000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5528K000FKRE Details Description
Related parts for CMF5528K000FKRE
IC CONV PS TRIPLE TFT/LCD 16QFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS WALL MT PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 2.61K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSHRINK THERMTRANS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf