Vishay/Dale CMF5528R000DHBF
CMF5528R000DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5528R000DHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5528R000DHBF.pdf
Availability of CMF5528R000DHBF
QUANTITY
CMF5528R000DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5528R000DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5528R000DHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5528R000DHBF
Related LinksCMF5528, CMF5528R000DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5528R000DHBF Details Description
Related parts for CMF5528R000DHBF
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf
TERMINAL MARKERS KSW2.515 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf