Vishay/Dale CMF552K0300BERE
CMF552K0300BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K0300BERE
Brief Description
RES 2.03K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K0300BERE.pdf
Availability of CMF552K0300BERE
QUANTITY
CMF552K0300BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K0300BERE
Internal Part NumberEIS-CMF552K0300BERE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.03k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K0300BERE
Related LinksCMF552K, CMF552K0300BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K0300BERE Details Description
Related parts for CMF552K0300BERE
POT 20K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
ADM40T/AE40G/ADM40T datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V X7R 0306 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 4.9-32V 3.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf