Vishay/Dale CMF552K0500FHEA
CMF552K0500FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K0500FHEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K0500FHEA.pdf
Availability of CMF552K0500FHEA
QUANTITY
CMF552K0500FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K0500FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF552K0500FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K0500FHEA
Related LinksCMF552K, CMF552K0500FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K0500FHEA Details Description
Related parts for CMF552K0500FHEA
IC REG LDO 1.8V 0.25A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48TSSOP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-24 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL YLW/RED TINT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
HDM B/P MOD GUIDE POST datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 400MA 90 MOHM datasheet.pdf