Vishay/Dale CMF552K1000DHBF
CMF552K1000DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K1000DHBF
Brief Description
RES 2.1K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K1000DHBF.pdf
Availability of CMF552K1000DHBF
QUANTITY
CMF552K1000DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K1000DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K1000DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K1000DHBF
Related LinksCMF552K, CMF552K1000DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K1000DHBF Details Description
Related parts for CMF552K1000DHBF
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
IC MATRIX VID CELLULAR 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RING INSUL 26-24 AWG #2 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 2POS VERT .100 datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
NETWORK CABLE 4POS M12-CBL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
PANEL MOUNT BASE datasheet.pdf
9POS F R/A 370 GR/CLIP 1300PF datasheet.pdf