Vishay/Dale CMF552K1620BHEK
CMF552K1620BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K1620BHEK
Brief Description
RES 2.162K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K1620BHEK.pdf
Availability of CMF552K1620BHEK
QUANTITY
CMF552K1620BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K1620BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K1620BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.162k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K1620BHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K1620BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K1620BHEK Details Description
Related parts for CMF552K1620BHEK
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS R/A datasheet.pdf
QUICKIE*HEADER datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT 0.1A QC TERM datasheet.pdf
CONN MINI-SAS CAGE R/A 1X2 datasheet.pdf
LOG CMOS MLTIPLXR ANALOG datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X5R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 374 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC X0 12.5MHZ CMOS SMD datasheet.pdf