Vishay/Dale CMF552K2000BHR6
CMF552K2000BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000BHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000BHR6.pdf
Availability of CMF552K2000BHR6
QUANTITY
CMF552K2000BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000BHR6
Related LinksCMF552K, CMF552K2000BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000BHR6 Details Description
Related parts for CMF552K2000BHR6
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
LED DURIS P5 WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 2312 datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
COLLAR HEX SCREW D550 datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTR 9V 6.03W datasheet.pdf