Vishay/Dale CMF552K2000FER6
CMF552K2000FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000FER6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000FER6.pdf
Availability of CMF552K2000FER6
QUANTITY
CMF552K2000FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000FER6
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000FER6
Related LinksCMF552K, CMF552K2000FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000FER6 Details Description
Related parts for CMF552K2000FER6
RES SMD 169 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 2A MP datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf