Vishay/Dale CMF552K2000FERE
CMF552K2000FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000FERE
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000FERE.pdf
Availability of CMF552K2000FERE
QUANTITY
CMF552K2000FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000FERE
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000FERE
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000FERE
Related LinksCMF552K, CMF552K2000FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000FERE Details Description
Related parts for CMF552K2000FERE
JUMPER-H1500TR/A3049B/X 4" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
0.75" PLENUM BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 21POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 300NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf
High Speed, Dual, 4 A MOSFET Driver with Thermal Protection IC datasheet.pdf