Vishay/Dale CMF552K2000FHEK
CMF552K2000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000FHEK.pdf
Availability of CMF552K2000FHEK
QUANTITY
CMF552K2000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000FHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K2000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000FHEK Details Description
Related parts for CMF552K2000FHEK
CONN RECEPT CMC 14POS REV SER 1 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 300MHZ 8SOIC datasheet.pdf
GYRO 30DEG/S 33.3MV 140HZ 28LGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 16X2 FGW V E datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf