Vishay/Dale CMF552K2000FKBF
CMF552K2000FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000FKBF
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000FKBF.pdf
Availability of CMF552K2000FKBF
QUANTITY
CMF552K2000FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000FKBF
Related LinksCMF552K, CMF552K2000FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000FKBF Details Description
Related parts for CMF552K2000FKBF
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 1.5GHZ SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W DO204AL datasheet.pdf
SMD-8 SSR DUAL 1 FORM A/B, C datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 4.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
56000UF 10V 30X45 datasheet.pdf