Vishay/Dale CMF552K2000JKEB
CMF552K2000JKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000JKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000JKEB.pdf
Availability of CMF552K2000JKEB
QUANTITY
CMF552K2000JKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000JKEB
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000JKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000JKEB
Related LinksCMF552K, CMF552K2000JKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000JKEB Details Description
Related parts for CMF552K2000JKEB
CONN HEADER 5POS .100 SINGLE SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK ISO CM 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 620PF 2.5KV NP0 2220 datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.18K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.4K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf