Vishay/Dale CMF552K2000JNEA
CMF552K2000JNEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2000JNEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2000JNEA.pdf
Availability of CMF552K2000JNEA
QUANTITY
CMF552K2000JNEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2000JNEA
Internal Part NumberEIS-CMF552K2000JNEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2000JNEA
Related LinksCMF552K, CMF552K2000JNEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2000JNEA Details Description
Related parts for CMF552K2000JNEA
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8X1 20DIP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SMD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 1210 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
125 PIN RECEPTACLE 14-10 TPPHBZ datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 8.4A 8SO datasheet.pdf