Vishay/Dale CMF552K2100FKBF39
CMF552K2100FKBF39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2100FKBF39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2100FKBF39.pdf
Availability of CMF552K2100FKBF39
QUANTITY
CMF552K2100FKBF39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2100FKBF39
Internal Part NumberEIS-CMF552K2100FKBF39
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2100FKBF39
Related LinksCMF552K2, CMF552K2100FKBF39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2100FKBF39 Details Description
Related parts for CMF552K2100FKBF39
CONN HEADER RT/A .100 4POS 30AU datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 100MV/G 8CLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 316 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 88VWM 142VC P600 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 330VAC AXIAL datasheet.pdf