Vishay/Dale CMF552K2600FEEB
CMF552K2600FEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K2600FEEB
Brief Description
RES 2.26K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K2600FEEB.pdf
Availability of CMF552K2600FEEB
QUANTITY
CMF552K2600FEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K2600FEEB
Internal Part NumberEIS-CMF552K2600FEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K2600FEEB
Related LinksCMF552K, CMF552K2600FEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K2600FEEB Details Description
Related parts for CMF552K2600FEEB
FIXED IND 1MH 1.3A 400 MOHM TH datasheet.pdf
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC UNDERVOLTAGE SENSOR MICRO8 datasheet.pdf
IC REG BUCK BST ADJ 1.2A 20WLCSP datasheet.pdf
RES SMD 80.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf