Vishay/Dale CMF552K3700DHBF
CMF552K3700DHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K3700DHBF
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K3700DHBF.pdf
Availability of CMF552K3700DHBF
QUANTITY
CMF552K3700DHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K3700DHBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K3700DHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K3700DHBF
Related LinksCMF552K, CMF552K3700DHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K3700DHBF Details Description
Related parts for CMF552K3700DHBF
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
CONN FFC VERT 36POS 1.25MM PCB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7.5MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
SLAD 10/90 3.2SN ORG datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf