Vishay/Dale CMF552K4000FHEB
CMF552K4000FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4000FHEB
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4000FHEB.pdf
Availability of CMF552K4000FHEB
QUANTITY
CMF552K4000FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4000FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF552K4000FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4000FHEB
Related LinksCMF552K, CMF552K4000FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4000FHEB Details Description
Related parts for CMF552K4000FHEB
TUBING PTFE .258" ID 100' CLR datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 150V 0605 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 8.06K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
8+8 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 40POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 225.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf