Vishay/Dale CMF552K4300FEEK
CMF552K4300FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4300FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4300FEEK.pdf
Availability of CMF552K4300FEEK
QUANTITY
CMF552K4300FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4300FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K4300FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4300FEEK
Related LinksCMF552K, CMF552K4300FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4300FEEK Details Description
Related parts for CMF552K4300FEEK
IC REG LDO 2.9V 0.15A 8MSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-6 datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR 5MM NPN 5M CBL datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V X7R 0805 datasheet.pdf