Vishay/Dale CMF552K4900FHEK
CMF552K4900FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4900FHEK
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4900FHEK.pdf
Availability of CMF552K4900FHEK
QUANTITY
CMF552K4900FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4900FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K4900FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4900FHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K4900FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4900FHEK Details Description
Related parts for CMF552K4900FHEK
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SIDACTOR BI 320V 400A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 66.5 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI 7/16-20UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 2CIR 80AMP R/A datasheet.pdf
RES 42.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf