Vishay/Dale CMF552K5500FHR6
CMF552K5500FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K5500FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K5500FHR6.pdf
Availability of CMF552K5500FHR6
QUANTITY
CMF552K5500FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K5500FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K5500FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K5500FHR6
Related LinksCMF552K, CMF552K5500FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K5500FHR6 Details Description
Related parts for CMF552K5500FHR6
IC FPGA 508 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 65MSPS 48-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.25A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.085" NYLON 1" datasheet.pdf
RES 2.43K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 160MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
MICRO 25C P 36" WHT FLOAT NI datasheet.pdf
CONN DSUB 18POS PIN datasheet.pdf
26500 42C 42#16 P TH RECP LC datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 2.2レF 16V datasheet.pdf