Vishay/Dale CMF552K5500FKR6
CMF552K5500FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K5500FKR6
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K5500FKR6.pdf
Availability of CMF552K5500FKR6
QUANTITY
CMF552K5500FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K5500FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K5500FKR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K5500FKR6
Related LinksCMF552K, CMF552K5500FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K5500FKR6 Details Description
Related parts for CMF552K5500FKR6
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A 5DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
ANT YAGI UHF 406-420MHZ 31.25" datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W DO204AL datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 32VC SOT143 datasheet.pdf
Connector Receptacle 72 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
POT 2K OHM 1.5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf