Vishay/Dale CMF552K7000JKBF
CMF552K7000JKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7000JKBF
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7000JKBF.pdf
Availability of CMF552K7000JKBF
QUANTITY
CMF552K7000JKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7000JKBF
Internal Part NumberEIS-CMF552K7000JKBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7000JKBF
Related LinksCMF552K, CMF552K7000JKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7000JKBF Details Description
Related parts for CMF552K7000JKBF
FILTER RFI COMPACT PCB MT 10A datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 2.13K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X11.43MM datasheet.pdf
RES 536 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC SO 83.000MHZ LVTTL SMD datasheet.pdf