Vishay/Dale CMF552K7400BEEB70
CMF552K7400BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400BEEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400BEEB70.pdf
Availability of CMF552K7400BEEB70
QUANTITY
CMF552K7400BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400BEEB70
Related LinksCMF552K7, CMF552K7400BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400BEEB70 Details Description
Related parts for CMF552K7400BEEB70
FIXED IND 240NH 350MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
MODULE SDRAM DDR 2GB 184DIMM datasheet.pdf
PILOT LIGHT 12V INCAND RECT GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 34POS datasheet.pdf
CBLE HD XGA DB15 M-M 10M FERRITE datasheet.pdf
CAP CER 7PF 25V T2H 0201 datasheet.pdf
IC FPGA 942 I/O 1704BGA datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0805 datasheet.pdf