Vishay/Dale CMF552K7400BHRE
CMF552K7400BHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400BHRE
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400BHRE.pdf
Availability of CMF552K7400BHRE
QUANTITY
CMF552K7400BHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400BHRE
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400BHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400BHRE
Related LinksCMF552K, CMF552K7400BHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400BHRE Details Description
Related parts for CMF552K7400BHRE
CONN HEADER RT/A 16POS .100 GOLD datasheet.pdf
NUT DRIVER HEX SOCKET 5MM 9.3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 30POS 0.156 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 5.7NS 132CSBGA datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 200W datasheet.pdf
RES 215K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
Connector Socket 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf