Vishay/Dale CMF552K7400FERE
CMF552K7400FERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400FERE
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400FERE.pdf
Availability of CMF552K7400FERE
QUANTITY
CMF552K7400FERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400FERE
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400FERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400FERE
Related LinksCMF552K, CMF552K7400FERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400FERE Details Description
Related parts for CMF552K7400FERE
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 8-SOIC datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION USB/AC 10WSON datasheet.pdf
IC CLK MULT ZD STD DRIVE 16-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1A SOT223 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
IPD FLATPAK 4MM NAMUR 2M datasheet.pdf