Vishay/Dale CMF552K7400FKEA
CMF552K7400FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400FKEA
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400FKEA.pdf
Availability of CMF552K7400FKEA
QUANTITY
CMF552K7400FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400FKEA
Related LinksCMF552K, CMF552K7400FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400FKEA Details Description
Related parts for CMF552K7400FKEA
FLEX CABLE - AFG06A/AF06/AFE06T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DIRECTION SENSOR 2CH 4SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
9POS M R/A .318 LC FILT. datasheet.pdf