Vishay/Dale CMF552K7400FKEK
CMF552K7400FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400FKEK
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400FKEK.pdf
Availability of CMF552K7400FKEK
QUANTITY
CMF552K7400FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400FKEK
Related LinksCMF552K, CMF552K7400FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400FKEK Details Description
Related parts for CMF552K7400FKEK
CAP CER 4700PF 250V C0G 1206 datasheet.pdf
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER SF 1/21 datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 110MA 30 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf