Vishay/Dale CMF552K9400BHEK
CMF552K9400BHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K9400BHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.94K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K9400BHEK.pdf
Availability of CMF552K9400BHEK
QUANTITY
CMF552K9400BHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K9400BHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K9400BHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K9400BHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K9400BHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K9400BHEK Details Description
Related parts for CMF552K9400BHEK
TERMINAL BLOCK 3.5MM 5POS PCB datasheet.pdf
CBS CUP-DUAL TEARDROP 5/16" datasheet.pdf
RES SMD 33K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE 5POS datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (AA-233-10X) datasheet.pdf
RES 442 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN JACKSCREW 4-40 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 25-42V 480MA datasheet.pdf