Vishay/Dale CMF552M2000FKR6
CMF552M2000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M2000FKR6
Brief Description
RES 2.2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M2000FKR6.pdf
Availability of CMF552M2000FKR6
QUANTITY
CMF552M2000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M2000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M2000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M2000FKR6
Related LinksCMF552M, CMF552M2000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M2000FKR6 Details Description
Related parts for CMF552M2000FKR6
IC LATCH TRANSP 16BIT 5V 48TSSOP datasheet.pdf
CONN TEST PROBE RCPT GOLD NATL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 18DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH PLEN 24M datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SWAB FOAM 2.87" 1=50 PCS datasheet.pdf
508 TB PLU PLU WF/SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
OSC VCTCXO 40.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf