Vishay/Dale CMF552M2600FKR6
CMF552M2600FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M2600FKR6
Brief Description
RES 2.26M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M2600FKR6.pdf
Availability of CMF552M2600FKR6
QUANTITY
CMF552M2600FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M2600FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M2600FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.26M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M2600FKR6
Related LinksCMF552M, CMF552M2600FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M2600FKR6 Details Description
Related parts for CMF552M2600FKR6
IC REG LDO 2.5V/1.8V 10MLF datasheet.pdf
IC BATTERY CHARGER LI-ION SOT223 datasheet.pdf
OPTOCOUPLER SGL DARL OUT 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 115V datasheet.pdf
RES SMD 1.2M OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC OPAMP VGA 168MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 25MW STER 16DSBGA datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW SOD523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 180 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf