Vishay/Dale CMF552M3000FHBF
CMF552M3000FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M3000FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.3M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M3000FHBF.pdf
Availability of CMF552M3000FHBF
QUANTITY
CMF552M3000FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M3000FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF552M3000FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.3M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M3000FHBF
Related LinksCMF552M, CMF552M3000FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M3000FHBF Details Description
Related parts for CMF552M3000FHBF
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
FAN FILTER SCREEN 120MM datasheet.pdf
IC DRIVER LOW IMPEDANCE 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM VERT AU 100POS datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/06/270GH 1.5 BK datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B19, AFS 2, datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf