Vishay/Dale CMF552M5000FKEB
CMF552M5000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M5000FKEB
Brief Description
RES 2.5M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M5000FKEB.pdf
Availability of CMF552M5000FKEB
QUANTITY
CMF552M5000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M5000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF552M5000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M5000FKEB
Related LinksCMF552M, CMF552M5000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M5000FKEB Details Description
Related parts for CMF552M5000FKEB
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN SFP CAGE 1X2 W/LIGHT PIPE datasheet.pdf
LED 2HI 5MM 5V RT ANG RED PC MNT datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
RES 549 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.04KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf