Vishay/Dale CMF552M7400FKR6
CMF552M7400FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M7400FKR6
Brief Description
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M7400FKR6.pdf
Availability of CMF552M7400FKR6
QUANTITY
CMF552M7400FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M7400FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M7400FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M7400FKR6
Related LinksCMF552M, CMF552M7400FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M7400FKR6 Details Description
Related parts for CMF552M7400FKR6
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 430PF 2.5KV NP0 1812 datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.0 6G 4.5V datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 20% 500VDC RADIAL datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT PHASE LEG SP4 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 512X36X2 128QFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf