Vishay/Dale CMF552M7400FKR670
CMF552M7400FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M7400FKR670
Brief Description
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M7400FKR670.pdf
Availability of CMF552M7400FKR670
QUANTITY
CMF552M7400FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M7400FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF552M7400FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M7400FKR670
Related LinksCMF552M7, CMF552M7400FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M7400FKR670 Details Description
Related parts for CMF552M7400FKR670
RES 84.5 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 8-INPUT 48TVSOP datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5.08MM datasheet.pdf
LACING TAPE NYL VINYL/RESIN BK datasheet.pdf
SENSOR LGHT CURTAIN 3M 0.5M QD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 604 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf