Vishay/Dale CMF552M8000FKR6
CMF552M8000FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M8000FKR6
Brief Description
RES 2.8M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M8000FKR6.pdf
Availability of CMF552M8000FKR6
QUANTITY
CMF552M8000FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M8000FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M8000FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M8000FKR6
Related LinksCMF552M, CMF552M8000FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M8000FKR6 Details Description
Related parts for CMF552M8000FKR6
IDC CABLE - HKR50S/AE50G/HKR50S datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 5A 6V datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT R/A 50POS 2.54MM GOLD datasheet.pdf
RES 15 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS STR DL .100 TIN datasheet.pdf