Vishay/Dale CMF552M8700FKR6
CMF552M8700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M8700FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.87M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M8700FKR6.pdf
Availability of CMF552M8700FKR6
QUANTITY
CMF552M8700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M8700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M8700FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M8700FKR6
Related LinksCMF552M, CMF552M8700FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M8700FKR6 Details Description
Related parts for CMF552M8700FKR6
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V Y5V 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 1.25V SOT23-6 datasheet.pdf
CARD RELAY EXPANSION RN1400 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.7V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:22 2GHZ 64TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6.35MM 21POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf