Vishay/Dale CMF552R2000FKEK
CMF552R2000FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552R2000FKEK
Brief Description
RES 2.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552R2000FKEK.pdf
Availability of CMF552R2000FKEK
QUANTITY
CMF552R2000FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552R2000FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF552R2000FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552R2000FKEK
Related LinksCMF552R, CMF552R2000FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552R2000FKEK Details Description
Related parts for CMF552R2000FKEK
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 33V SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO213AB datasheet.pdf
PCB RAHMEN 13P datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
TACK FLUX 30CC W/HANDLE & TIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf