Vishay/Dale CMF55300K00BER6
CMF55300K00BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55300K00BER6
Brief Description
RES 300K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55300K00BER6.pdf
Availability of CMF55300K00BER6
QUANTITY
CMF55300K00BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55300K00BER6
Internal Part NumberEIS-CMF55300K00BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55300K00BER6
Related LinksCMF5530, CMF55300K00BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55300K00BER6 Details Description
Related parts for CMF55300K00BER6
RES 0.75 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ TO220 datasheet.pdf
IC ADC 2CH 12B 3V 150KSPS 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
HOLDER CR2032 GOLD LEADS SMD datasheet.pdf
CABLE 22 COND 5E (1)I18/22CRT-89 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf