Vishay/Dale CMF55301K00DHRE
CMF55301K00DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301K00DHRE
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301K00DHRE.pdf
Availability of CMF55301K00DHRE
QUANTITY
CMF55301K00DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301K00DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF55301K00DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301K00DHRE
Related LinksCMF5530, CMF55301K00DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301K00DHRE Details Description
Related parts for CMF55301K00DHRE
BERGSTIK datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER 2LVDS 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 7.5UH 360MA 600 MOHM datasheet.pdf