Vishay/Dale CMF55301K00FHEB70
CMF55301K00FHEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301K00FHEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301K00FHEB70.pdf
Availability of CMF55301K00FHEB70
QUANTITY
CMF55301K00FHEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301K00FHEB70
Internal Part NumberEIS-CMF55301K00FHEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301K00FHEB70
Related LinksCMF55301, CMF55301K00FHEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301K00FHEB70 Details Description
Related parts for CMF55301K00FHEB70
IC TXRX RS232 5V ESD 16-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADR 66POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
RES 125 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU BRN 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 STEEL 12MM datasheet.pdf
RES SMD 51.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
PIN, REEL SUPPORT datasheet.pdf
CAP FILM 39NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf