Vishay/Dale CMF55305R00FKR6
CMF55305R00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55305R00FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 305 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55305R00FKR6.pdf
Availability of CMF55305R00FKR6
QUANTITY
CMF55305R00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55305R00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55305R00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)305
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55305R00FKR6
Related LinksCMF5530, CMF55305R00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55305R00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55305R00FKR6
IC POT DGTL 50K OHM 8-MSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP MINI PANEL INDICATOR BLUE datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND BLACK datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8VSSOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.001UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A 5SSOP datasheet.pdf