Vishay/Dale CMF55309K00FKR6
CMF55309K00FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55309K00FKR6
Brief Description
RES 309K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55309K00FKR6.pdf
Availability of CMF55309K00FKR6
QUANTITY
CMF55309K00FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55309K00FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF55309K00FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55309K00FKR6
Related LinksCMF5530, CMF55309K00FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55309K00FKR6 Details Description
Related parts for CMF55309K00FKR6
FUSE GLASS 5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC GATE NOR 3CH 4/3/3-INP 16-DIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 200 OHM 5% 50W datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 8A 24V datasheet.pdf
RES 27K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 30COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN HDR 19POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf