Vishay/Dale CMF55309R00DHEB
CMF55309R00DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55309R00DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 309 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55309R00DHEB.pdf
Availability of CMF55309R00DHEB
QUANTITY
CMF55309R00DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55309R00DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55309R00DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)309
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55309R00DHEB
Related LinksCMF5530, CMF55309R00DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55309R00DHEB Details Description
Related parts for CMF55309R00DHEB
CONN HEADR BRKWAY .100 06POS STR datasheet.pdf
IDC CABLE - CCE50S/AE50G/X datasheet.pdf
SENSOR AMP 100PSI 4-20MA OUT datasheet.pdf
MOD BLUETOOTH V2.0 W/ANTENNA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN CONTACT CRIMP 22-26AWG TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf