Vishay/Dale CMF55312R50BHEB
CMF55312R50BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55312R50BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 312.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55312R50BHEB.pdf
Availability of CMF55312R50BHEB
QUANTITY
CMF55312R50BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55312R50BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55312R50BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)312.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55312R50BHEB
Related LinksCMF5531, CMF55312R50BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55312R50BHEB Details Description
Related parts for CMF55312R50BHEB
CONN LATCH BLOCK W/SCREWS 4-40 datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC 3.3/1.8V DUAL MONITOR 8-SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR MPC5553 datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT I2C OCTAL 14DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CONN EDGE .100 30POS HL LOW P datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 23POS PIN datasheet.pdf