Vishay/Dale CMF55312R50BHEB
CMF55312R50BHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55312R50BHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 312.5 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55312R50BHEB.pdf
Availability of CMF55312R50BHEB
QUANTITY
CMF55312R50BHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55312R50BHEB
Internal Part NumberEIS-CMF55312R50BHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)312.5
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55312R50BHEB
Related LinksCMF5531, CMF55312R50BHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55312R50BHEB Details Description
Related parts for CMF55312R50BHEB
TRIAC 600V 25A TO220AB datasheet.pdf
OSC XO 345.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 70A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 55NS 48TFBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 24POS GOLD datasheet.pdf
IC HIGH FREQ PLL 24VQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO-214AA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.0V SNT-4A datasheet.pdf